X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

وبلاگی در مورد برنامه‌های کانون‌های فرهنگی و تربیتی

درباره من
کانون های فرهنگی و تربیتی استان اردبیل

در صورت داشتن نظر، پیشنهاد و انتقاد به رایانامه(ایمیل) اینجانب sdoa@chmail.ir اعلام فرمایید. قبلاً از دقت نظر شما کمال تشکر را دارم. بهزاد ناقل

نویسندگان
آمار
تعداد بازدیدکنندگان :
99176

عضو گیری پانا

.: Behzad Naghel ( 9 اردیبهشت 1389 , 13:47 )

ثبت نام 

گسترش ارتباطات و فضای مجازی در دنیای مدرن امروز موجب گردیده، پوشش حتی کم اهمیت ترین خبرها در داخل و خارج کشورها در حیطه وظایف یک خبرگزاری در دنیای رسانه تعریف شود. بر این اساس، خبرگزاری ها به منظور پوشش اخبار در نقاط مختلف، اقدام به راه اندازی دفاتر نمایندگی با جلب همکاری افراد مسلط به حوزه ارتباطات و رسانه می نمایند.

با توجه به گستردگی وسایل ارتباط جمعی به ویژه سایت های خبری و پایگاه های اطلاع رسانی در داخل و خارج کشور طی سال های اخیر، خبرگزاری کانون دانش آموزی پانا به عنوان عضوی از خانواده بزرگ رسانه کشور خود را موظف به پوشش اخبار در سطوح و بخش های مختلف در کنار فعالیت تخصصی خود در حوزه ی آموزش و پرورش می داند. تحقق این امر نیازمند عضوگیری و آموزش، دانش آموزان عزیز کشورمان می باشد تا در قالب خبرگزاری پانا فعالیت نموده و در جهت شکوفایی استعدادهای خود گام بردارند.

منظور از پانا چیست؟

خبرگزاری کانون دانش آموزی (پانا) که مخفف کلمات انگلیسیPupils Association News Agency  است طی امضای تفاهم نامه ­ای بین رئیس سازمان دانش ­آموزی و مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی و تأیید وزرای آموزش و پرورش و فرهنگ و ارشاد اسلامی در خرداد ماه 81 تأسیس شد. این خبرگزاری فعالیت رسمی خود را در تابستان 82 آغاز نمود و اکنون بیش از پنج سال است که به صورت جدی در حال فعالیت در عرصه رسانه است. این خبرگزاری از ابتدای امر اقدام به جذب و آموزش دانش ­آموزانی کرد که به رسانه و خبر علاقه داشتند و علی رغم همه ی مشکلاتی که وجود داشت توانست هزاران دانش ­آموز را در سراسر کشور به صورت رایگان آموزش دهد.

 هم اکنون پانا در همه ی استانهای کشور دفتر نمایندگی دارد که نمایندگان خبری هر استان پس از بررسی اخبار مختلف استانی که توسط خبرنگاران ارسال می­شود آنها را ویرایش و تصحیح و تأیید کرده و به سرویس مورد نظر در دفتر مرکزی تهران می­فرستند. دبیران سرویس­ها هم با توجه به تجارب و معیارهای مشخص و سیاست های خبری که سردبیر در جلسات هفتگی به آنها تذکر می­دهد اخبار ارسال شده را تأیید و روی سایت خبرگزاری قرار می­دهند. این خبرگزاری دارای سرویس­های مختلف خبری از جمله فرهنگی- هنری، اجتماعی، سیاسی- اقتصادی، علمی- آموزشی، ورزشی، انجمن های اسلامی، بازی های پرورشی، عمره دانش آموزی و ... است. همچنین هم اکنون حدود 35000 خبرنگار فعال دانش آموز از سراسر کشور، خبرهای خود را در اختیار پانا قرار می دهند.

خبرگزاری پانا قصد دارد تحول قابل توجهی در بحث آموزش دانش ­آموزان با استعداد و علاقه مند داشته باشد. دوره های آموزشی خبرنگاری در سراسر کشور از طریق مدیریت دانش آموزی استان ها و توسط دفتر مرکزی پانا به صورت مستمر در حال اجرا بوده و تعداد زیادی از دانش آموزان پس از طی دوره های آموزشی تئــوری و عملی وارد عرصه خبرنگاری می شوند.

دفتر سرپرستی مدارس خارج از کشور و سرپرستی کشورهای کویت، پاکستان، شبه قاره هند، سوریه، لبنان، اردن، امارات متحده عربی، ترکیه، آسیای میانه، روسیه، قطر و بحرین از مراکز نمایندگی خبرگزاری کانون دانش آموزی هستند و با توافقات به عمل آمده، پانا قصد دارد دفاتر نمایندگی خود را در تمامی کشورهای تحت پوشش سرپرستی مدارس خارج از کشور راه اندازی کند. همچنین ستاد خبری پانا هر ساله با حضور در مراسم عمره دانش آموزی که توسط سازمان دانش آموزی برگزار می شود، تازه ترین اخبار را روزانه در اختیار مخاطبان خود قرار می دهد.

دانش آموزان در هر کجای دنیا با مراجعه به سایت خبرگزاری به آدرس www.pana.ir، و همچنین پایگاه اطلاع رسانی مدارس ایران به آدرس www.pamanews.ir، می توانند خبرهای پانا را مشاهده و با ثبت نام و شرکت در کلاس های آموزشی که به صورت رایگان برگزار می شود، به عنوان خبرنگار پانا در محافل خبری حضور داشته باشند.

ضرورت و اهداف تشکیل پانا:

1- اجرای سیاست های سازمان دانش آموزی برای تامین نسل آینده جامعه خبری کشور.

2- شناسایی دانش آموزان مستعد و علاقه مند به دنیای ارتباطات و رسانه.

3- ارتقای سطح آگاهی دانش آموزان در رابطه با مسائل جامعه.

4- پردازش اخبار تولیدی دانش آموزان بر اساس اصول علمی.

5- ارتقا توانمندی دانش آموزان برای تقویت مهارت های ارتباطی.

6- مدیریت صحیح و موثر بر فرآیند تولید، پوشش و ارسال خبر.

7- تقویت روحیه تعامل با سایر بخش های جامعه و روحیه ی کار تشکیلاتی در بین دانش آموزان.

8- ایجاد انگیزه در دانش آموزان برای مشارکت فعال و تداوم ارتباط با دنیای رسانه و اطلاع رسانی.

9- شفاف سازی و توسعه اطلاع رسانی اخبار حوزه های مختلف و گزارش های مربوط به فعالیت های دانش آموزی و اعضای سازمان دانش آموزی کشور.

شرایط عضویت در خبرگزاری پانا:

1- دانش آموزان ثبت نام کننده می بایست حائز شرایط زیر باشند:

2- علاقمند به فعالیت های خبرنگاری.

3- تحصیل در دوره ی تحصیلی متوسطه و راهنمایی.

4- آشنایی مقدماتی با اصول نگارش، عکاسی، فیلمبرداری و سایر امورات مربوطه.

5- آمادگی کامل برای فعالیت فوق برنامه در خبرگزاری پانا به صورت افتخاری و داوطلبانه.

6- توانایی فعالیت به صورت انفرادی و تیمی و آمادگی داوطلب برای شرکت در دوره های آموزشی.

7- شرکت در دوره ی آموزش غیرحضوری خبرنگاری(منبع جزوه ی «آموزش خبرنگاری» و «اصول خبرنویســی»  می باشد که به پیوست در قالب یک CD ارسال، همچنین دانش آموزان عزیز می توانند با مراجعه به صفحه ی دانلود وبلاگ آموزشی خبرنگاران پانا استان به آدرس http://pana.blogsky.com/pages/download جزوات مذبور را دریافت نمایند).

8- مراجعه به سایت www.pamanews.ir، و پرکردن و ارسال فرم درخواست خبرنگاری که در قسمت فوقانی صفحه ی اصلی پاما قرار داده شده است(درخواست پس از ارسال توسط نماینــده استانــی پانا تایید و اعضا می توانند پس از آن، اخبار خود را از طریق آدرس http://www.pamanews.ir/reporter، ارسال نمایند).

9- پس از ثبت نام الکترونیکی لازم است اعضا با تکمیل فرم ثبت نام و رضایت نامه ولی(فرم الف و ب) که به پیوست ارسال می گردد و قابل دانلود از صفحه http://pana.blogsky.com/pages/download  می باشد، و تحویل آنها به همراه یک قطعه عکس به اداره ی دانش آموزی مناطق و نواحی استان نسبت به تایید ثبت نام خود اقدام نمایند.

عضویت و فعالیت در خبرگزاری پانا منوط به اجازه ی کتبی والدین می باشد.

10- فعالیت های دانش آموزان به گونه ای هماهنگ شود که تداخلی با فعالیت های آموزشی ایشان در مدرسه نداشته باشد.

11- فعالیت های خبری دانش آموزان در محدوده محل سکونت، مدرسه، کانون و... ایشان خواهد بود.

12- وبلاگ آموزشی خبرنگاران پانا به آدرس pana.blogsky.com جهت آموزش عزیزان خبرنگار ایجاد گردیده و اعضا می توانند با مراجعه به سایت مذبور از مطالب درج شده استفاده نموده و نظرات خود را با نماینده ی استانی پانا مطرح نمایند.

تذکرات اجرایی:

1- به جهت تداوم ارتباط دانش آموزان با خبرگزاری و ارائه آموزش های مستمر به ایشان مناطق در صورت صلاحدید می توانند دانش آموزان داوطلب را علاوه بر عضویت در خبرگزاری پانا به عضویت انجمن خبرنگاری کانون های فرهنگی و تربیتی در آورده(مطابق دستورالعمل انجمن های کانون ها) و فعالیت های خبرگزاری پانا را با محوریت این انجمن پیگیری نمایند.

2- آزمون غیرحضوری از مطالب جزوات در تاریخ 21/2/89 سه شنبه، همزمان با سالروز تاسیس سازمان دانش آموزی توسط مناطق(در مدارس یا کانون ها) برگزار خواهد شد.

3- سئوالات آزمون غیرحضوری چند روز قبل از برگزاری آزمون ارسال خواهد شد.

4- سئوالات آزمون چهار گزینه ای خواهد بود.

5- به نفراتی که حداقل 12 را در آزمون کسب نمایند گواهی نامه پایان دوره اعطا خواهد شد.

6- ارسال مدارک(فرم های پیوستی، فتوکپی شناسنامه، عکس) نفراتی که حداقل نمره را کسب نمایند، جهت تشکیل پرونده در خبرگزاری پانا استان ضروری می باشد.

7- هر آموزشگاه می تواند به اعضای هر 100 نفر دانش آموز، 6 نفر از دانش آموزان علاقمند را به عنوان یک تیم خبری به اداره ی دانش آموزی منطقه/ ناحیه جهت شرکت در آزمون معرفی نماید.

9 اردیبهشت 1389 , چاپ

نظرات (0)

برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد